KURUCU DİREKTÖR

Prof. Dr. Solmaz Ayarslan

Prof. Dr. Solmaz D. AYARSLAN

Doğum Yeri :
Ankara

Okuduğu Okullar :
Doktora (Ph.D): New York University Graduate School of Business

Master (Master of Business Administration): University of California at Berkeley, Graduate School of Business Administration

Lisans: Ankara İdari ve Ticari İlimler Akademisi

Mesleği :
Finans Profesörü, Genel Müdür Yardımcı, Kurucu Direktör

Hobileri ve Üye Olduğu Dernekler :
Galatasaray Rotary Kulübü, Propeller Club İstanbul

Biyografisi :
Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinden mezun olduktan sonra Askerlik hizmetimi tamamladım.Kalifornia Üniversitesinin Berkeley Kampüsünde Şirketler Finansmanı ve Uluslararası Finans konusunda Master çalışmamı tamamladım.New York Üniversitesi İşletme Fakültesi Lisans üstü programında Doktora çalışmam sırasında Şirketler Finansmanı, Milletler Arası Finans ve Matematiksel Ekonomi konularında çalıştım.
CUNY (City University of New York, Baruch College, Pace University, Long Island University, Seton Hall University ve William Paterson University’de Şirketler Finansmanı, Milletler Arası Finans, Portföy Yönetimi ve Yatırımlar, Micro ve Macro Economics konularında dersler verdim.1980 yılında Üniversiteden ayrılarak New York’un 5. büyük bankası olan Irving Trust’ta Genel Müdür Yardımcı olarak göreve başladım. Yönetim Kurulumuz As Başkanının Brazilya, Arjantin ve Mexico konularında özel danışmanlık görevini üstlendim.1987 yılında Garanti Bankası Dış İşlerinde sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak Türkiye’ye döndüm.1987-1988 yıllarında bu görevime devam ettim.1988 yılı sonunda Sümerbank’ın bankacılık bölümünü özelleştirmek üzere Banka Genel Müdürü ve Holding’in Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladım.1989-1990 yıllarında İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Başkanı Prof. Nurettin Sözen’e Uluslararası Finansman ve Uluslararası projelerin finansman konularında danışmanlık görevinde bulundum.1990-1991 yılında bir İnşaat Şirketinin Genel Müdürlüğü görevini yürüttüm.1993 yılında AYKO Mali Danışmanlık firmasını kurdum.1994 yılında Genel Müdür olarak Tütün Finansal Kiralama şirketini kurdum.1995 yılında Egebank Dışişler’den ve Uluslararası Finansmandan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladım.1992- 1994 yılları arasında öğretim görevlisi olarak Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsünde İngilizce doktora dersleri verdim.Finans konusunda İngilizce bir kitabım ve İngilizce-Türkçe 100’ü aşkın makalem var.

İŞ TECRÜBELERİ

2012 – Devam:  New York Studio Dil Okulları Kurucu Direktörü olarak dil okulunu kurduk ve devam ettiriyoruz.

1999 Ocak-2000 Kasım: İNTERBANK: Yönetim Kurulu Üyesi. İNTERBANK’ın Mevduat Sigorta Fonu kanalıyla devletin devir almasından sonra atadığı Yönetim Kurulu’nda görev yaptım.

1999 Ocak – İNTERPORTFÖY : Yönetim Kurulu Başkanı. Interbank’ın Mevduat Sigorta Fonu tarfından devir alınması ve Yönetim Kurulu’na atanmamla birlikte İnterbank’ın yan kuruluşu olan İnterportföy Yönetim Kurulu Başkanlığı’na da atandım.

1998 – 2012: AYKO Bilişim ve Eğitim Tic.Ltd.Şti sahibi ve yöneticisi olarak Berlitz Dil Okulları Franchise’si olarak Berlitzi İstanbul’a getirdim ve 2012 yılı sonuna kadar Franchise yönettim.

1995 – 1996 : EGEBANK :  Dış İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak bankanın Dış İşler, Dış İşlemler ve Mevzuat müdürlüklerini yeniden organize edilip 1994 krizi dolayısı ile bozulan yabancı muhabir ilişkilerini yeniden oluşturup çalışır hale getirdim.

1994 – 1995 : TÜTÜN FİNANSAL KİRALAMA A.Ş. : Kurucu Genel Müdürü olarak şirketin organizasyon yapısını tesbit edip gerekli elemanları işe aldım. Gerekli Bilgisayar Donanım ve Yazılımını seçerek şirketi faaliyete geçirdim. Şirketin ilk Bilanço ve Kar ve Zarar cetvelini çıkartıp olağan genel kurulda onaylattıktan sonra yönetimi devrettim.

1991 – 1994 : AYKO Mali Danışmanlık firmamı kurdum. Proje, dış ticaret finansmanı ve sigortacılık konularında muhtelif şirketlere danışmanlık yaptım.

1990 – 1991 : Libya’da 250 milyon dolarlık işi olan bir inşaat şirketinin Genel Müdürlüğü görevini yürüttüm.

1989 – 1990 : İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANI Prof. Nurettin Sözen’e Uluslararası Finansman ve Uluslararası Yatırım Projeleri konularında danışmanlık yaptım. Belediyenin bir milyar dolarlık dış borçlarını yönettim.

1988 – 1989 : SÜMERBANK : 1988 yılın sonunda Sümerban’ın Bankacılık Bölümü Genel Müdürü ve Holding’in Finansmandan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptım. Bankanın özelleştirilmesi projesinde çalıştım.

1987 – 1988 : GARANTİ BANKASI : Dış işlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldım. Görevim sırasında bankanın prefinansman kredileri 2.5 milyon dolardan 120 milyon dolara, akreditif kredileri 180 milyon dolardan 750 milyon dolara, dış işlemler hacmi 765 milyon dolardan 2.2 milyar dolara çıkarttım. Bir adet 25 milyon bir adet 28 milyon dolarlık olmak üzere iki sendikasyon kredisi temin ettim. Liderliğimizde Tüpraş’a bir adet 25 ve bir adet 30 milyon dolarlık iki sendikasyon kredisi sağladım.

1980 – 1987 : IRVING TRUST : New York’un 5. büyük bankası Irving Trust’ın Kambio Risk Yönetimi konusunda Baş Danışman olarak göreve başladım. Daha sonra Dış Ticaret Finansmanı bölümünden sorumlu Genel Müdür yardımcısı ve Banka Yönetim Kurulu As Başkan danışmanı görevinde bulundum.

1974 – 1980 : NEW YORK ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ (City University of New York) ve diğer yöre Üniversitelerinde Çok Uluslu Şirketlerin Finansmanı, Şirket Finansman Yönetimi, Milletlerarası Ticaret, Mikro ve Makro Ekonomi ve Maliye derslerinin Profesörlüğü ve aynı konularda Danışmanlık yaptım.

 

EĞİTİM

1959 – 1963 :
Ankara Ticaret Lisesi ve Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi mezunuyum.

1966 – 1968 :
Lisans üstü Master (MBA) çalışmamı, Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley, Kaliforniya (University of California at Berkeley) da yaptım.
Master Konum: Şirketler Finansmanı ve Milletlerarası Finansman
Master Tezi Konum: ‘’Türk Bankacılığı ve Para ve Sermaye Piyasaları.’’

1972 – 1976 :
Doktora çalışmasını, New York Üniversitesi İşletme İktisadi Lisans Üstü Okulu (New York University Graduate School of Business Administration) da yaptım.
Doktora Çalışmaları Konusu: Şirketler Finansmanı, Milletlerarası Finans ve Matematiksel Ekonomi.
Doktora Tez Konum: Çok Uluslu Şirketlerde Kambiyo Riskinin Yönetimi.

Marmara Üniversiesi Çağdaş İşletmecilik Bölümünde ve Banka ve Sigortacılık Enstitüsünde öğretim görevlisi olarak İngilizce Şirketler Finansmanı ve Borsada Yatırım konularında Doktora dersleri verdim.
Finans konusunda bir Türkçe kitabım ve İngilizce-Türkçe 100’e yakın makalem var.

 

Candan basari dileklerimle,
Saygilarimla,

Prof. Dr. Solmaz D. Ayarslan
Kurucu Direktor


English on Skype

İstediğiniz gün ve saatte Skype'ta Birebir Eğitim. Haftada 2, 3, 5 gün ve günde 20, 30, 40 ve 60 dakika olmak üzere seçeceğiniz sürede size uygun zamanlarda verdiğimiz bireysel eğitimdir

Online Eğitim (POE)

Pearson Online English ( POE) programını, NYS hizmet kalitesi ve ürün çeşitlendirmesi ile sizlere sunuyoruz. Baz Paket olarak POE’nin Öğretmenle Her Gün 7/24 Canlı Sınıf Dersleri + Sınırsız Online eğitim sunuyoruz. Başlangıç’tan Advanced seviyeyi de içine alan sizlere özel çözümler üreten BAZ Pakete ilaveten Sorularınıza Aynı Günde e malle Cevap, Silver, Gold ve Premium Paketlerimizi, kişiselleştirilmiş online İngilizce eğitim platformunda sizlere sunuyoruz.

HABER VE DUYURULAR

image name

AÖF Sınavlarınızda başarılar diliyoruz .

AÖF öğrencilerimize 13-14 Nisan Cumartesi ve Pazar günü saat 9:30 da gireceklere sınavlarında başarı dileriz.

POE3, POE6, POE12 Devamı

ÖĞRENCİ YORUMLARI

Yabancı dil eğitimi ile ilgili olarak, New York Studio Dil Okulları’nın uzman öğretmenleri, çalışanları, materyalleri ve eğitim kalitesinden çok memnun kaldım. İngilizce dil eğitimimde önemli ilerleme kaydettim. New York Studio’yu herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.
YİĞİT GÜL İngilizce Bölümü
New York Studio Dil Okullarından almış olduğum IELTS sınavı hazırlık kursu sonrası girmiş olduğum sınavda hedeflediğim (General 6,5) puana ulaştım. Özverili ve konusunda uzman öğretmenlerine ve New York Studio’ya çok teşekkür ediyorum.
SERPİL CAN IELTS Hazırlık Mezunu
Mercedes iş görüşmesine yönelik yaptığım Almanca özel dersinden Hilal Hoca'dan çok memnun kaldım. Almancamı bu kadar kısa sürede bu kadar çabuk toparlamama yardımcı oldu. Benim için güzel bir deneyim oldu. Öğretmenime ve kurumda bu eğitimi almama yardımcı olan herkese teşekkür ederim.
SEDA ÜZÜM Almanca Mezunu

ÖĞRENCİ REFERANSLARIMIZ

Şirketimizin çalıştığı dil kurumu olan New York Studio ( NYS ) dil okullarında Almanca eğitimi aldım. İş durumum dolayısıyla hızlı bir şekilde ilerleme kaydetmem gerekiyordu ve Almanca eğitmenimin bunu göz önünde bulundurarak uyguladığı eğitim metodu ve ekipteki diğer personelin yakın ilgisinden oldukça memnun bir şekilde kursu tamamladım. Yabancı dil eğitimlerinde böyle profesyonel ve hedefli odaklı çalıştıklarından dolayı NYS dil okullarını tavsiye ediyorum. Tüm ekibe teşekkür ediyorum.
Dr. Ahmet Üner, Application Technology Manager, BASF Türk Kimya İngilizce Bölümü
What we accomplished with New York Studio Language school in a very limitted time is something unbeliveable.I’ v scored 71 out of 120 in TOEFL,unfortunately my universty accepts 72 or more than 72 ,when I had learnt that I immidently registered New York Studio Language school corses.I took 20 hours lesson in one week and I have scored 80 from TOEFL I can’t imagine what would I score if I had more than one week lesson.I personally recommend everybody to have this brilliant course.
Artun Köken İngilizce Bölümü
Kurumunuzda ileri İngilizce kursları aldım. Kurslar gerek İngilizce anlama gerekse sınavlarla baş edebilme yeteneğimi arttırdı. Bu kurslar sonucunda ÖSYM tarafından yapılan devletin resmi dil sınavı olan YDS-Yabancı Dil Sınavından 70 puan elde ettim. Bu III. derece dil tazminatı almamı da beraberinde getirmiştir. Bu başarıyı nasıl elde ettiğimi araştırdığımda; a)Öğrencinin Derslere devamını sağlayacak çeşitli yöntemler uygulamanız:devam takip, öğretmenlerin sınıfta gelinmeyen günlerin nedenini merak etmeleri, özellikle de sabahları ikram edilen sıcak poğaçaları J zikir etmek isterim. b)Özellikle anadili İngilizce olan alanında uzman ve eğitmenlik formasyonlarına sahip öğretmenlerin ders vermesi İngilizce konuşmaya zorunlu kılmak ve İngilizcenin günlük tabi pratiğini birinci elden öğrenme şansını vermektedir. c) Öğretim sonrasında bilgisayar ve öğretmenin ortak çalışması kavramada kolaylık sağlamaktadır. e)Öğretmenlerin sürekli e-mail yoluyla takip edilen günlük ödev vermesi de ders işleme sırasını güçlendirmektedir. Kurumunuza ve şahsınıza ilgi-dikkat ve doğru yöntemler-doğru yol için teşekkür ederim.
Doç.Dr. Faik ÇELİK Kocaeli Üniversitesi - İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İleri İngilizce Mezun
İlk önce söylemem gereken şey, öğrenmek için çabalamayan birisine bir şey öğretemezsiniz. Kendi adıma bunu yapmak için çabaladım ve sadece bir kere iş seyahati sebebiyle bir derse katılamadım, bunun dışında tatildeyken dahi bütün derslere katıldım. Tabii bu sistemin de hakkını teslim etmem gerek, kendi evimin konforunda ders yapmak büyük bir avantaj, trafikte kaybedilen zaman yok mesela, tek ihtiyaç duyduğumuz şey bir internet bağlantısı. Hem ailemle olup hem de ders yaptım, bence bir ebeveyn olarak da çocuklarımız için iyi bir örnek olduğunu düşünüyorum, yaş farketmeksizin bir insanın bir şeyler öğrenmeye çabalaması çocuklara iyi bir örnek olabilir.
Murat Aydın, Siemens Türkiye İngilizce Bölümü
New York Studio Dil Okullarından almış olduğum IELTS sınavı hazırlık kursu sonrası girmiş olduğum sınavda hedeflediğim (General 6,5) puana ulaştım. Özverili ve konusunda uzman öğretmenlerine ve New York Studio’ya çok teşekkür ediyorum.
Serpil Can, İş Bankası IELTS Hazırlık Mezunu
Yabancı dil eğitimi ile ilgili olarak, New York Studio Dil Okulları’nın uzman öğretmenleri, çalışanları, materyalleri ve eğitim kalitesinden çok memnun kaldım. İngilizce dil eğitimimde önemli ilerleme kaydettim. New York Studio’yu herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.
Yiğit Gül, Yapı Kredi Bankası İngilizce Bölümü Mezunu
Eğitimle ilgili olarak, şahsım adıma verimli bir süreçti diyebilirim. Rasin ve Shaher Hocalardan gayet memnun kaldım. Bence ilk 2 hafta Türk bir hocadan genel bir bilgi alıp, sonrasında yabancı bir hocayla alıştığımızın dışında daha farklı bir teknikle ilerlememiz iyiydi. Hocalarımıza ve sizlere tekrar teşekkürler.
Nagihan Berber, Kale Holding İngilizce Bölümü
Almış olduğum bire-bir özel İngilizce eğitimimi yabancı öğretmenimin de desteği ile başarılı bir şekilde bitirdim.Bu süreç içinde New York Studio Dil Okullarının izlemiş olduğu sistem ve yöntemlerle birlikte öğretmenimin ortak çalışması neticesinde artık İngilizce'yi çok güzel konuşabiliyorum. İngilizce'yi çok kısa sürede ve net bir şekilde konuşmak istiyorsanız sizde benim gibi New York Studio Dil Okulları sayesinde bu hayalinize kavuşabilirsiniz. Bu yolda bana her türlü desteği veren New York Studio Dil Okulları ve çalışanlarına, özellikle öğretmenime çok teşekkür ederim.
Mine Demirtaş, Karahan Grup İngilizce Özel Ders Mezunu
Her şeyden önce en tepedeki genel müdürden en alttaki tüm bay ve bayan arkadaşlara çok teşekkür ederim. Benim nasıl bir eğitim programına ihtiyacım olduğunu çok doğru anlayarak çok doğru kurgulamışsınız. 1) Zamanlama: Gayet uygun. Benim yeterli altyapım olması nedeniyle böyle bir uygulama çok doğruydu. Yaklaşık 20 saatlik bir eğitim tüm ihtiyaçlarımı karşıladı. 2) Eğitmen: Figen Hanım çok doğru bir seçim. Gerek Türk olması, gerekse hangi alanlarda eksiklerim olduğunu çok iyi fark etmesi çok yerindeydi. Diyebilirim ki tüm kafamda olan sorular çözüldü. Başka dil okullarında neticede birden çok kişi ders almamız nedeniyle okul gibi bir ders sürmekteydi. Oysa burada karşılıklı çözüm odaklı ve zayıf kalmış noktaları çok iyi kapattık. 3) Eğitim ekipmanları: Ara ara sınıfın bilgisayarından İspanyolca derslerin web sitelerine girerek, ana dili İspanyolca olan kişilerin konuşmalarını ve eğitimlerini gördük. Çok yararlıydı 4) Sınıf düzeni: Çok çok güzel. Her sınıfta ders olmasına rağmen hiç bir şekilde bir gürültü gelmedi. Genel anlamda tüm alanlarda çok memnun kaldım çok iyiydi.
Aybars Batılı İspanyolca Mezunu.
İşimi sevmem ve çalıştığım şirketin Alman ortaklı olmasından dolayı Almanca öğrenme ihtiyacımın oluştuğu dönemlerde herkes gibi internetten araştırma yaptığım, yakınlarımdan dil okulu ve kurs maceraları dinledikten sonra tercihim New York Studio Dil Okulları’ndan yana oldu. Tam ihtiyacıma göre bir eğitim programlaması ile ‘’konuşamam’’ dediğim Almancayı bugün anadil gibi konuşuyorum. İşimde mutluluğu ve başarıyı yakalamama katkısını inkar edemeyeceğim NYS Dil Okullarına çok teşekkür ederim.
Kadir Altunbaş İş Almancası Mezunu
Uzun yıllardır istanbul’un en yoğun caddelerinden birinde dünyaca ünlü bir markada sales managerım. Son zamanlarda artan turist yoğunluğu ve markamızın trusitlerce daha dikkat çekici olması ve müşteri portföyümüzün çoğunun yabancı müşterilerden oluşması dolayısıyla ikinci bir dili öğrenmem kariyerim için kaçınılmaz olmuştu. Araştırmalarım sonunda her cadde başı bulunabilen, alalade bir kurs merkezi değil dil okulunda profesyonel kişilerce bu eğitimi almaya karar verdim. NYS’de sadece 2 hafta aldığım eğitimler sonucunda kariyerime güvenle bakıyorum, satışlarımı arttırıp ücretimden çok daha fazlasını ay sonunda elde edebiliyorum. Bana getirdiği tüm artılar için kocaman teşekkür etmek isterim, iyi ki varsın NYS.
Büşra Çakıroğlu Parakendecilik İngilizcesi Mezunu.
İşim gereği Rusya’ya çok fazla seyahat ediyorum. Bulunduğum seviyeye uygun bir öğretmen seçerek, yoğun iş programıma uyumlu olarak öğretmenimle esnek gerçekleştirdiğimiz derslerde; anlama- konuşma ve yazma konusunda Ruslarla daha iyi iletişim kurmama yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim’’ Doğru bir yabancı dil okulunu tercih ettiğimi düşünüyorum, eğitim almayı düşünen herkese tavsiye ederim.
N. Emre Narin, Martı Otel Yönetim Kurulu Üyesi İngilizce Bölümü
Her geçen gün kendimizi daha da geliştirmek zorunda olduğumuz bir yaşamla karşı karşıyayız. Yabancı bir dil öğrenmek günümüz toplumunda bir gereklilik haline gelmiştir. Bu konuda ben de bir adım atıp yabancı dil öğrenmeye karar verdiğim zaman, bir takım araştırmalar yapıp sonunda New York Studio Dil Okulları'na gitmeye karar verdim. Bu kararın hayatımda verdiğim en mantıklı karar olduğunu şu anda gönül rahatlığı ile yazabiliyorum. En başta eğitmenim Berna Topaloğlu'nun bilgisi ve bildiğini aktarabilmesi benim için en önemli kriter ve bütün kadrosuyla sorunsuz bir şekilde yürütülen bir eğitim. Kalitesini sonuna kadar hissettiren bir kurum. Hedeflerine bir adım daha yaklaştığını hissetmek paha biçilemez bir mutluluk. Doğru bir tercih yaptığımı düşünüyorum , eğitim almayı düşünen herkese tavsiye ederim.
Hakan Kerem KANKAYA, Maden Mühendisi, Kumcular Liman İşletmeleri. İngilizce Bölümü
Yabancı dil eğitimi ile ilgili olarak, New York Studio Dil Okulları’nın uzman öğretmenleri, çalışanları, materyalleri ve eğitim kalitesinden çok memnun kaldım. İngilizce dil eğitimimde önemli ilerleme kaydettim. New York Studio’yu herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.
YİĞİT GÜL İngilizce Bölümü
New York Studio Dil Okullarından almış olduğum IELTS sınavı hazırlık kursu sonrası girmiş olduğum sınavda hedeflediğim (General 6,5) puana ulaştım. Özverili ve konusunda uzman öğretmenlerine ve New York Studio’ya çok teşekkür ediyorum.
SERPİL CAN IELTS Hazırlık Mezunu
Mercedes iş görüşmesine yönelik yaptığım Almanca özel dersinden Hilal Hoca'dan çok memnun kaldım. Almancamı bu kadar kısa sürede bu kadar çabuk toparlamama yardımcı oldu. Benim için güzel bir deneyim oldu. Öğretmenime ve kurumda bu eğitimi almama yardımcı olan herkese teşekkür ederim.
SEDA ÜZÜM Almanca Mezunu
New York Studio, gerçekten İngilizce’yi öğrenmek istiyorsanız gidebileceğiniz en iyi yerlerden biri. Kendi gelişiminizi çok rahat izleyebilirsiniz. Çok sıcak bir ortam, öğretmenler işlerinde çok başarılılar, ve en önemli şeylerden biri derste uykunuz gelmiyor çünkü sınıfta güzel bir enerji yaratıyorlar. Çalışanlar gerçekten çok yardımsever ve profesyoneller. Saygılarımla
YILMAZ DURSUN TELEFONDA İNGİLİZCE Mezunu
Eğitimle ilgili olarak, şahsım adıma verimli bir süreçti diyebilirim. Rasin ve Shaher Hocalardan gayet memnun kaldım. Bence ilk 2 hafta Türk bir hocadan genel bir bilgi alıp, sonrasında yabancı bir hocayla alıştığımızın dışında daha farklı bir teknikle ilerlememiz iyiydi. Hocalarımıza ve sizlere tekrar teşekkürler.
NAGİHAN BERBER TELEFONDA İNGİLİZCE Mezunu

REFERANSLAR